از گذشته دور، افتادگی پوست صورت و گسترش چین و چروک بر اثر افزایش سن یکی از عوارض غیر قابل پیشگیری بوده است. اما در دوران جدید، راه‌های متعددی برای مقابله با آن پدید آمد. اولین نسل روش‌های درمان، جراحی پلاستیک و کشیدن پوست یا برداشتن قسمت‌های اضافی آن بود. این روش، یک متد بسیار تهاجمی و دشوار بود که عوارض جانبی بسیاری داشت و نتیجه‌ نهایی آن هم معمولا نازیبا و غیرطبیعی جلوه می‌نمود. اما این مسائل و چالش‌ها با ورود و رواج یافتن هایفوتراپی تا حد زیادی مرتفع گشت.

هایفوتراپی چیست؟

قسمت نخست این واژه، تلفظ حروف مخفف HIFU است که مشتق از عبارت High-Intensity Focused Ultrasound می‌باشد. این عبارت به معنی امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا بوده که در بسیاری از فناوری‌های پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. مکانیسم فناوری مورد استفاده در هایفوتراپی مشابه عملکرد متمرکز سازی نور توسط عدسی است.

در این متد، امواج به صورت متمرکز روی لایه خاصی از پوست موسوم به SMAS یا Superficial Muscular Aponeurotic System استرس وارد کرده و آن را مجبور به تولید کلاژن می‌کند. این استرس با کمک امواج مافوق صوت مکانیکی و ایجاد گرمای به شدت زیاد در محدوده بسیار کوچک انجام می‌گیرد. این ماده خود عاملی است که موجبات استحکام و قوام یافتن پوست را فراهم آورده و حالاتی مشابه جوان‌سازی را شکل خواهد داد.

فرایند انجام کار به این صورت است که شخص زیبایی‌جو، در حالت درازکش قرار گرفته، و پزشک حدود نیم تا سه ربع ساعت، پروب هایفو را مانند دیوایس سونوگرافی روی پوست و در جهات مختلف حرکت می‌دهد. در این روش نیازی به بی‌حسی موضعی و یا استفاده از کرم نیست و این موارد به اختیار انجام می‌گیرند. هایفوتراپی تا حدی در رسیدن به اهداف مورد نظر خود موفق بوده که امروزه، انجام جراحی پلاستیک برای موردهای مشابه، منسوخ محسوب می‌گردد. البته این متد برای درمان چروک‌های عمیق و عمده مناسب نخواهد بود.

ویژگی‌ها و نتایج هایفوتراپی

ویژگی جالبی که در استفاده از هایفوتراپی وجود دارد، امکان عبور دادن انرژی از میان بافت‌های دیگر به سوی نقطه‌ی کانونی مطلوب، بدون اثرگذاری جدی روی آن‌ها است. این موضوع موجب گشته است تا این فناوری در موارد زیادی مورد استفاده قرار گیرد. نتایج حاصل از هایفوتراپی تا بعد از ۳ ماه به تدریج آشکار خواهد شد و تا ۸ ماه ممکن است ادامه یابد. البته در برخی موارد بالینی دیده می‌شود که بلافاصله پس از درمان نتایجی فوری کسب شده است. باید بدانید این نتایج موقتی بوده و پس از مدتی محو می‌گردند تا زمانی که روند طبیعی تولید کلاژن پس از حدود سه ماه ظاهر گردد.

عوارض پس از عمل هایفوتراپی محدود بوده و شامل تورم‌های موضعی یا کبودی‌های جزئی باشد. در موارد انگشت‌شماری نیز بی‌حسی‌های موضعی گزارش گردیده است. کاربرد‌های این عمل گذشته از جوان‌سازی پوست شامل مواردی مانند لیفت ابروها (که ذکر آن رفت) گونه‌ها و پلک‌ها، از بین بردن چروک و غبغب، سفت کردن پوست و کلاژن‌سازی و نیز افزایش الاستیسیتی گونه‌ها می‌باشد. همچنین ممکن است در لیفت ناحیه‌ی دکلته، بهبود خط چانه و اصلاح خط لبخند مورد استفاده قرار گیرد. در مجموع می‌توان ادعا کرد که با کمک هایفو امکان بهبود تمامی ناهنجاری‌های پوستی خفیف وجود دارد.

از مزایای هایفوتراپی می‌توان به دوره درمان کوتاه، ماندگاری بالای نتایج، عدم وجود دوره نقاهت و یا عوارض جانبی، هزینه‌های پایین و امکان همراهی با دیگر روش‌های بهبود سلامت پوست صورت اشاره کرد. همچنین نحوه‌ی انجام هایفوتراپی بدون درد، خونریزی و یا نیاز به پانسمان بوده که مزایای مضاعفی برای این متد هستند.

هایفوتراپی بر خلاف لیفت صورت، روشی غیرتهاجمی است که هماهنگی خوبی با روش‌های دیگر دارد. در دوره‌ی انجام متدهای هایفوتراپی امکان انجام میکرونیدلینگ و یا عمل جراحی لیفت وجود دارد. به همین علت و به منظور افزایش هم‌افزایی میان اجزاء درمان، این متد در کنار روش‌های موازی استفاده می‌گردد.

کاربردهای هایفوتراپی

همانند دیگر عمل‌های زیبایی مانند تزریق چربی، هایفوتراپی نیز به غیر از جوانسازی پوست کاربردهای دیگر نیز دارد که ما به برخی از آنه اشاره نموده‌ایم.

 • جوانسازی و لیفت کردن پوست
 • از بین بردن چروک ها
 • سفت کردن پوست
 • کلاژن سازی
 • لیفت یا بالا کشیدن ابرو
 • افزایش الاستیسیتی گونه ها
 • رفع غبغب

دستگاه هایفو اولترا 7بعدی صورت و بدن

دستگاه هایفو هفت بعدی به عنوان آخرین تکنولوژی بروز برای لیفت صورت، رفع چین و چروک، و فرم دهی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری ابتدا به نام اولترا فورمر 3 هایفو 7 بعدی توسعه پیدا کرد که از تکنولوژی اولتراسونیک تمرکزیافته میکرو و ماکرو (MMFU) بهره برده است و مبدل باعث تولید گرما در ناحیه مورد نظر می شود.

 دستگاه هایفو 7 بعدی کار درمان را در عمق 3mm (لایه درم) و 4.5mm پوست (SMAS) پیش می برد. این دستگاه به طور پیوسته سبب انعقادهای حرارتی ریزی  (نقاط داغ و کوچکی) در بافت پوست می شود و هم زمان بافت های منعقد شده کوچک و جمع می شوند. در ادامه بازسازی فیبر کلاژن موجب بهبود بافت پوست و نتایج لیفت پوست می شود.

دستگاه هایفو 7d چطور کار میکند؟

امواج متمرکز با شدت بالا انرژی را به طور مستقیم به پوست منتقل می کند. همچنین این امواج موجب تحریک بافت لایه زیرپوستی به بازیابی و تولید کلاژن می شود که در نتیجه بافت بهبود می یابد و افتادگی پوست کاهش پیدا می کند.

یکی از مزیت های فوق العاده دستگاه هایفو این است که بدون عمل جراحی و یا تزریقی سبب لیفت صورت و بدن می گردد

همچنین، بر خلاف لیزرها و نورهای پالس شدید، برای افراد با هر رنگ پوستی به یک اندازه موثر است و کارایی یکسانی دارد.

هایفو با ارسال انرژی حرارتی به سطوح عمیق بافت موجب لیفت پوست می گردد. این فرایند در کلینیک زیبایی فقط از طریق استفاده از ژل آلتراسونیک بر روی پوست انجام شده است. مدت زمان درمان هایفو 45 تا 90 دقیقه بسته به ناحیه درمان متفاوت است.

سه مرحله اصلی فرایند دستگاه هایفوتراپی هایفو 7بعدی:

کل درمان هایفوتراپی شامل پیری کلاژن، کوچک شدن، فاگوسیتوز، فیبروبلاست ها و بازسازی کلاژن می باشد.

 • مرحله ملتهب شدن

انرژی آلتراسونیک 7D مستقیما به لایه های پوست منتقل شده و سبب ملتهب شدن بافت پوست می گردد. در این حالت فرآیند طبیعی فیبروپلازی رخ می دهد. فیبروپلازی فرآیندی است که بدن بافت های فیبروزی را ساخته که این بافت ها باعث تحریک و تولید کلاژن می شوند. این فرایند موجب می شوند که این رشته های پوتئینی کوتاهتر و مستحکم تر شوند. جالب است بدانید که بافت فیبروز وقتی ایجاد می شود که به هر بافت طبیعی بدن آسیبی رسیده باشد مانند بافت ضخیم و زبری که روی زخم های سطحی پوست را می پوشاند. در نتیجه در هایفوتراپی و در این مرحله فرایند فیبروپلازی یا مهاجرت بافت همبند با هدف بهبود زخم رخ می دهد.

 • مرحله بازسازی

بافتی منعقد شده روی زخم شکل می گیرد و باعث تولید سفت تر و یکنواخت تر فیبرهای کلاژن می شود. اما آنچه که بیمار بر روی ظاهر پوست مشاهده می کند کاهش چین و چروک و سفت تر شدن پوست خود در بازه زمانی 3 هفته تا 6 ماه است.

 • فاز بازیابی

پس از 2 مرحله اول، پوست بهبود می یابد تا بهترین نتایج را به دست آورد.

کاربرد هایفو تراپی چیست؟

 • رفع چین و چروک در اطراف پیشانی، چشم ها، دهان و غیره
 • لیفت و سفت کردن پوست گونه ها
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و شکل دادن به کانتور
 • بهبود خط فک، کاهش “خطوط ماریونت”
 • سفت کردن بافت پوست پیشانی، لیفت خطوط ابرو
 • بهبود رنگ پوست، لطیف و روشن کردن پوست
 • از بین بردن چین و چروک گردن، محافظت از پیری در گردن
 • کاهش وزن

مزیت های دستگاه هایفو استفاده شده در کلینیک ثمین

 • مزیت هایفو 7D در سرعت آن است و خطوط متعدد آن است.
 • هایفو 7D  انواع بیشتری کارتریج دارد و 7 پروب با 7 عمق مختلف. این ویژگی سبب می شود که این دستگاه برای لاغری بدن و کاهش وزن و لیفت همه قسمت های بدن، صورت، گردن و دهان کاربری فوق العاده ای داشته باشد.
 • هایفو 7D دارای دو حالت عملکرد به صورت تک شات و به صورت پیوسته می باشد. به این طریق اپراتور می تواند دستگاه را در حالت پیوسته قرار داده و با یک مرتبه فشار دادن دکمه، شات ها را به صورت پیوسته و اتوماتیک به اجرا درآورددر حالت تک شات، با فشردن دکمه کارتریج، اپراتور فقط یک شات را مشاهده خواهد کرد.
 • نتایج درمان با هایفو 7D (هفت بعدی) یک تا دو سال ماندگاری خواهد داشت، اما میزان تولید کلاژن در پوست بیشتر از قبل خواهد بود.
 • هنگام انجام هایفو تراپی با دستگاه های قدیمی تر، بیمار کمی احساس درد می کند، اما هنگام درمان با دستگاه هایفو 7 بعدی، فرایند بدون درد و سریع خواهد بود.